Słowiańskie Zaświaty to cykl olejnych pejzaże ze stałym drzewnym elementem. Na obrazach nie ma żadnej symboliki nawiązującej wprost do słowiańskich wierzeń i podań, ale przelewam w to całe swoje słowiańskie serce.

Zastanawiałam się, jak możliwie najoszczędniej oddać to, czym jest Nawia, czyli słowiańskie zaświaty. W wierzeniach pod Drzewem Kosmicznym mieszka Weles. Na pastwisko wyprowadza ludzkie dusze, które objawiają się jako ptaki. Kiedy w gęstej Mgle na mym obrazie zasiadły pod drzewem czaple, poczułam, że to jest właśnie serce Nawii, pełne tajemnicy, ciszy i oczekiwania. W gęstej mgle, w której słońce nigdy nie wschodzi i nie zachodzi, a trwa zawieszone gdzieś w białym mroku, rodzą się oniryczne duchy.

Podobnie jest z Wyrajem, bajkową słowiańską krainą. Na zimę odlatują do niej ptaki i przychodzi z niej wiosna. Ta „bajka” jest nieco „ponura”, jednak to właśnie taka aura i klimat są memu sercu najbliższe, to jest moja bajka, ukojenie i przytulność.

Z całego serca nie chciałam w malarstwie ulegać „modzie” na magiczne słowiaństwo. Dlatego w tym cyklu nie ma nic z symboliki słowiańskiej i bezpośrednich odniesień. Naprowadzam na interpretację jedynie tytułem. Porywam w świat fascynującej natury jeszcze uśpionej poranną mgłą.

Joanna Sztyrak

 

Obrazy z cyklu POWIETRZE można obejrzeć tutaj.

Joanna Sztyrak Cykl SŁOWIAŃSKIE ZAŚWIATY

CHRAM z cyklu SŁOWIAŃSKIE ZAŚWIATY

olej na płótnie

własność autorki

CZAPLE II z cyklu SŁOWIAŃSKIE ZAŚWIATY

Olej na płótnie

kolekcja prywatna

CZAPLE III z cyklu SŁOWIAŃSKIE ZAŚWIATY

Olej na płótnie

kolekcja prywatna