Klaudia Kot

Klaudia Kot – z zawodu fotograf, fototechnik. Absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz Wydziału Intermediów ASP w Krakowie.

Dyplom obroniła u pod kierunkiem prof. ASP Grzegorza Bilińskiego w Katedrze Obszarów Sztuki Wydziału Intermediów. Laureatka Diamentowego Grantu. Artystka wędrująca.

Jej zainteresowania artystyczne skupiają się wokół tematyki szeroko pojętego krajobrazu, fotografii, site specific, gps art oraz dokumentacji i praktyce artystycznych wędrówek. Ciekawią ją działania w przestrzeni krajobrazu zarówno kulturowego jaki i naturalnego.

Wystawiała swoje prace w Polsce, Islandii oraz Norwegii.

nomadyczne rozproszenia

Praca Klaudii Kot nomadyczne rozproszenia przedstawia całokształt zdarzeń zastanych podczas wędrówek oraz zinterpretowanych w kolejnych etapach. Jest to projekt artystyczny o charakterze quasi-badawczym. Celem jego jest ukazanie ogółu zainteresowań artystki wynikających z fascynacji krajobrazem i różnorodnością wyobraźni pobudzonej podczas przemieszczania się.

Twórcza wędrówka obejmuje działania na terenie Górki Pychowickiej (50°01’54.7″N 19°52’45.5″E), ale również innych, znacznie rozproszonych przestrzeni: regionu Hordaland w Norwegii, Pienin Spiskie, Tatr, Beskidu Niskiego.

Co mówi artystka o swojej pracy?

*
Wędruję często bez urządzeń cyfrowych, chcą poznać dobrze miejsce. Ale ważna jest też dla mnie dokumentacja i późniejsza interpretacja. Tak więc wędrówka ta realizowana jest etapami.
*
Kolejno przechadzam się też z aparatem fotograficznym, dyktafonem, notatnikiem czy też  z fragmentami materiału, na których „zbieram” ślady, tworząc tym samym kolejne z wielu archiwów moich działań.
*
Słowa etnografa i badacza Marcela Jousse’a utwierdziły mnie w przekonaniu o słuszności projektu, który realizuję: „Interpretacja sprawia, że nieustannie żyje źródło”. Analiza stanowi „konstruktywną formę obecności dzieła”, wskazując tym samym na szeroko pojęte aspekty jego rozpoznawalności.
Wystawa Klaudii Kot – nomadyczne rozproszenia jest otwarta od 31 maja do 10 czerwca 2022 r. w Galerii 2 Światy.
Klaudia Kot nomadyczne rozproszenia

Zdjęcia Klaudia Kot